•  

  Ostatni kurs ostatniego takiego Volviaka w Szczecinie.
  http://phototrans.pl/14,959541,0,Volvo_B10MA_1571.html

  Swoją drogą to trzeba mieć coś z głową żeby kupować generacyjnie przestarzałe autobusy i dymać z nimi prawie 25 lat.

  #szczecin #komunikacjamiejska #autobusyboners #volvo

  źródło: phototrans.pl

  •  

   @Baron_Al_von_PuciPusia: panie tanio wyszlo xD ale pewnie nowe autobusy palą o polowe mniej

  •  

   @Baron_Al_von_PuciPusia mogło chodzić o łatwość serwisowania. W takim np. #tarnow wywalili to w 2008 roku.

  •  

   @Baron_Al_von_PuciPusia: a jak dla mnie były one supi, w dodatku mega wygodne

  •  

   @Szrlh: i te mega akwaria w szybach (。◕‿‿◕。)

  •  

   @Szrlh: Moje czy Twoje tutaj osobiste preferencje niestety nie zmieniają faktów - dla podróżnych, patrząc całościowo na te pojazdy, pod względem komfortu jazdy, dostępności to był dramat. To zwyczajnie wcześniejsza generacja i nijak się ma np. produktów eMAeNa. A MANy drugiej generacji, przegubowe czy solówki, też jezdziły i jeżdżą po 20+ lat.

  •  

   @Baron_Al_von_PuciPusia: Myślisz, że w 1993 stać było miasto na kupno nowych autobusów z najlepszymi ówczesnymi technologiami?

  •  

   @Szrlh: Mnie tam, dla MKMa, nic nie zastąpi Jelczy 120. I siedzenia na tylnym zwisie w trakcie jazdy.

   Niemniej jednak jako, że jednocześnie jestem świadomym członkiem społeczeństwa to wiem, że takich pojazdów miejsce jest w hucie. xD

  •  

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Oszczędność teoretyczna. Jak kupowanie elektrycznych Ursuso-Bogdanów obecnie.

   Fakt, że wybór niskopodłogówek od Jelcza nie był alternatywą, ale to niewiele zmienia. Volvo w momencie zakupu były już schodzącą generacją.

  •  

   @Baron_Al_von_PuciPusia: A tu prawie nówki, zdjęcie z 1995 roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: phototrans.pl

  •  

   @Baron_Al_von_PuciPusia: To były najlepsze autobusy w Szczecinie. Siedziałeś i miałeś bonus w postaci akwarium w oknie, do tego przy każdej większej dziurze tył autobusu podskakiwał.

  •  

   Fakt, że wybór niskopodłogówek od Jelcza nie był alternatywą, ale to niewiele zmienia. Volvo w momencie zakupu były już schodzącą generacją.

   @Baron_Al_von_PuciPusia: Może ty w jakimś innym Szczecinie mieszkałeś ale nie zanotowałem, byśmy na początku lat 90 byli tak bogatym miastem by sobie pozwolić na nadchodzącą generację zajebistych mercedesów czy innych manów w ilości potrzebnej dla rozwijającego się miasta.

   Oszczędność teoretyczna

   @Baron_Al_von_PuciPusia: No chyba nie skoro te autobusy robiły po 2 mln km i można je było naprawić młotkiem i śrubokrętem.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   na nadchodzącą generację

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Obecną* generację. Samo Volvo wtedy miało B10L. O Manach NL2x2 nie trzeba wspominać. To był przełom lat 80 i 90 kiedy weszły do produkcji.

   No chyba nie skoro te autobusy robiły po 2 mln km i można je było naprawić młotkiem i śrubokrętem.

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Jak myślimy tylko o kosztach eksploatacji to i owszem, ale to myślenie ograniczone.

   Nie na tym to polega w przypadku zbiorkomu, serwis i dostępność taboru to jedna sprawa, ale zostaje też jakość i nowoczesność. Społeczeństwo nie będzie wybierać zbiorkomu w sytuacji kiedy to na linie notorycznie wjeżdża Ci stare dziurawe Volvo, ale które kurczę jezdzi!

   Tu nie chodzi tylko o to, że Volvo były wybrane w pierwsze części lat 90., ale także o to, że jako już wtedy generacyjnie przestarzałe, jezdziły jeszcze ponad 20 lat.

   Trzymajmy się faktów. Można sobie próbować tłumaczyć sobie pewne rzeczy biedą i zacofaniem, ale to znaczy, że Szczecin po dziś dzień jest biedny i zacofany.

  •  

   @Baron_Al_von_PuciPusia: zawsze jak jadę komunikacją miejską, i to jakimś takim starszym autobusem, to się zastanawiam jak by go tak na campera przerobić i ciach w świat xD

   ten z ostatniego kursu to jaki ma przebieg?

  •  

   @Baron_Al_von_PuciPusia: jedyny autobus ktorym jechalem 100km/h po moscie pionierow xD ale to bylo kilka lat temu, jak jeszcze tyle mogly wyciagac. a ten 1,6mln km to po chyba 3krotnym przekreceniu sie licznika :D

  •  

   Obecną* generację. Samo Volvo wtedy miało B10L

   @Baron_Al_von_PuciPusia: Nie nie miało. Te wyszły dopiero 3 lata po zakupie. 100M

   O Manach NL2x2

   Rzeczywiście nie trzeba bo wtedy potrzebowaliśmy autobusów przegubowych i na takie było zamówienie. Many NL2x2 nie rozwiązały by naszych problemów. Natomiast na MANy przegubowe tej generacji można było sobie wtedy pozwolić na tylko 4 sztuki (SPPK) lub dopiero na koniec lat 90 i to na używki z Niemiec.

   Powiedz mi zatem jak w 2 lata po upadku komuny mieliśmy sobie pozwolić na najnowsze zachodnie generacje niskopodołogowych autobusów przegubowych w ilości kilkudziesięciu sztuk bo tyle wtedy było miastu potrzebne ze względu na najbardziej dynamiczny rozwój miasta i sieci komunikacyjnej?

   Nie na tym to polega w przypadku zbiorkomu, serwis i dostępność taboru to jedna sprawa, ale zostaje też jakość i nowoczesność. Społeczeństwo nie będzie wybierać zbiorkomu w sytuacji kiedy to na linie notorycznie wjeżdża Ci stare dziurawe Volvo, ale które kurczę jezdzi!

   @Baron_Al_von_PuciPusia: Człowieku mówisz o latach 91-93 gdzie jedyne co można było zobaczyć na ulicach to postsowieckie marki typu Ikarus.

   Tu nie chodzi tylko o to, że Volvo były wybrane w pierwsze części lat 90., ale także o to, że jako już wtedy generacyjnie przestarzałe, jezdziły jeszcze ponad 20 lat.

   @Baron_Al_von_PuciPusia: Bo nas nie było stać na lepsze autobusy? Bo wyjście ekonomiczne z komuny to nie jest hop siup i robota na rok?

   Trzymajmy się faktów. Można sobie próbować tłumaczyć sobie pewne rzeczy biedą i zacofaniem, ale to znaczy, że Szczecin po dziś dzień jest biedny i zacofany.

   @Baron_Al_von_PuciPusia: Nie. To znaczy, że kupiliśmy autobusy na które wtedy nas było stać. A jeździły przez tyle lat bo choć przestarzałe to po prostu były niezawodne o czym świadczą chociażby przebiegi.

  •  

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Zacznijmy od tego, że pierwsza umowa na Volvo to rocznik 1994. #

   Więc były wtedy i B10L i przegubowe niskopodłogowe MANy NG2x2, które były produkowane od początku lat 90.

   Więc dalszy Twój wywód sensu ni mo.

   Zwłaszcza, że jeszcze raz powtórzę - ponad 20 lat eksploatacji, a komuna skończyła się prawie 30 lat temu. To jak kuzwa wytłumaczysz eksploatację tego szrotu w 2005, 2015 i w 2018?

  •  

   Więc dalszy Twój wywód sensu ni mo.

   @Baron_Al_von_PuciPusia: I mówi to gość który pisze, że było nas stać i powinniśmy kupić 40 najnowszych przegubowców man'a w 94 roku xD. Nie nie było nas stać. Kupiliśmy odchodzącą generację bo to jedyne na co nowego było nas stać. Proste.

   To jak kuzwa wytłumaczysz eksploatację tego szrotu w 2005, 2015 i w 2018?

   @Baron_Al_von_PuciPusia: Może tak, że dyspozytor wypuszczając takie volvo na liniie nie miał innych lepszych dostępnych bo z autobusami w szczecinie jest od paru lat deficyt a po volvo można było się spodziewać, że przynajmniej zrobi kursy rozkładowe a nie jak solaris spłonie czy zjedzie po godzinie na awarię?

   Nie odpowiedziałeś mi na jedno zasadnicze pytanie. ZA CO chciałeś kupić 40 przegubowych autobusów topowych producentów niemieckich na początku lat 90 jak miasto było zacofane?

  •  

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:

   Chciałbym wspomnieć o czym na początku napisałem, a czego usilnie nie chcesz zauważyć, że nie chodzi tylko i wyłącznie o zakup, a także eksploatację tych pojazdów przez następne blisko 25 lat.

   Nie można również zgodzić się z tym, że przegubowce MANa były wtedy 'najnowsze' same w sobie, bo od premiery minęło już kilka lat, a jednocześnie Niemcy zdążyli wprowadzić ulepszoną generację swoich autobusów (pierwsza generacja produkowana circa 90 - 92, druga generacja do ~2000).

   Co warto zauważyć MANy tej 'najpierwszej' generacji służyły i pewnie służą współcześnie, na zdjęciu niżej rocznik 1990 sfocony w 2016.
   http://phototrans.eu/14,811767,0,MAN_NL202_13.html

   Dodatkowo miastu oferować niską podłogę miał nawet Jelcz w postaci Tantusa. W 'podobnej cenie'. #

   Chcę zauważyć jedną rzecz - miasto nie było zacofane, miasto JEST zacofane, bo po dziś dzień woli kupić elektryki autobusopodobne w postaci Ursusa/Bogdana, zamiast dołożyć na zakup autobusy elektryczne Solarisa.

   I jako ciekawostkę dodam, że w sąsiednim Stargardzie ta generacja wystąpiła. NG272 rocznik 1992 http://phototrans.eu/15,18634,243.html i chociaż w Szczecinie również w eksploatacji były pojazdy z tego rocznika to jednak musiała to być nowsza, druga generacja (zauważalną wizualną różnicą jest linia okien, załamana w drugiej generacji).

   Więc podsumujmy sobie te wieści - w 1994 roku Szczecin kupił już zupełnie przestarzały generacyjnie produkt, mimo że na rynku istniały i były dostępne pojazdy nowocześniejsze, teoretycznie oferowane nawet przez krajowego producenta.

   Oczywiście nie można pomijać w tym ogólnej biedy finansowej tamtych czasów i pilną potrzebę pozyskania nowych pojazdów, nie można jednak tłumaczyć w ten sposób dalszej eksploatacji tego taboru przez następne 25 lat.

   Znaczy to jest bieda, ale umysłowa głównie.

   źródło: phototrans.eu

  •  

   przynajmniej zrobi kursy rozkładowe a nie jak solaris spłonie czy zjedzie po godzinie na awarię?

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: To już problem u szczecińskich mechaników. Problem który dotyczył przecież tak samo Volvo, przypominać akcję policji i odbierania dowodów rejestracyjnych?

  •  

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Poczytaj sobie zresztą jakie możliwości istniały w 1994 roku. Czyli historia pierwszego autobusu niskopodlogowego w Polsce. Mercedesa.

   http://www.gait.pl/aktualnosci/pierwsze-niskopodlogowce-w-gdansku/

  •  

   także eksploatację tych pojazdów przez następne blisko 25 lat.

   @Baron_Al_von_PuciPusia: Eksploatowali je bo były niezawodniejsze niż nowsze pojazdy. Proste. Czego nie rozumiesz? Gdy volvo wyjeżdżało z zajezdni to na zajezdnię zazwyczaj wracało po całym dniu pracy. Nowe autobusy potrafiły zjechać na awarię w godzinę po starcie z pętli. I co dało, że nowe i nowa generacja niskopodłogowe jak właśnie z tych powodów tak długo trzymali volvo na Klonowica.

   Nie można również zgodzić się z tym, że przegubowce MANa były wtedy 'najnowsze' same w sobie, bo od premiery minęło już kilka lat, a jednocześnie Niemcy zdążyli wprowadzić ulepszoną generację swoich autobusów (pierwsza generacja produkowana circa 90 - 92, druga generacja do ~2000).

   Nie zmienia to faktu, że wtedy były zwyczajnie dla miasta za drogie. Tak samo jak inne niemieckie firmy.

   Co warto zauważyć MANy tej 'najpierwszej' generacji służyły i pewnie służą współcześnie, na zdjęciu niżej rocznik 1990 sfocony w 2016.

   Ty nie rozumiesz prostej rzeczy, że nas w 94 roku nie stać było na niemieckie kilkuletnie autobousy? Rozumiesz słowo pisane?

   Dodatkowo miastu oferować niską podłogę miał nawet Jelcz

   To ja już wolę szwedzkie, niezawodne udane i sprawdzone modele volvo niż Jelcza M181 który sypał się jak bułgarka przy ekspresówce i którego by trzeba było by złomować już po połowie tego co volvo zrobiły.

   jako ciekawostkę dodam, że w sąsiednim Stargardzie ta generacja wystąpiła. NG272 rocznik 1992

   Super. I Stargard kupił kilkadziesiąt takich MANów?

   Więc podsumujmy sobie te wieści - w 1994 roku Szczecin kupił już zupełnie przestarzały generacyjnie produkt, mimo że na rynku istniały i były dostępne pojazdy nowocześniejsze, teoretycznie oferowane nawet przez krajowego producenta.

   Więc podsumujmy. Szczecin kupił sprawdzony model o nienajnowszej konstrukcji, który praktycznie nie miał poważnych awarii przez 25 lat i był skuteczny.

   A, że na rynku istniały lepsze? Owszem. Ale na pewno nie były dla nas dostępne. Na żadną niemiecką markę wtedy miasta nie było stać jeśli chodziło o kupno maxi przegubowców w ilośći kilkudziesięciu sztuk. A taki zakup wtedy był miastu potrzebny. Gówno nam by dały solówki czy pojedyncze sztuki lepszych manów skoro trzeba było rozwiązać problemy komunikacyjne w praktycznie każdej dzielnicy.

   Oczywiście nie można pomijać w tym ogólnej biedy finansowej tamtych czasów i pilną potrzebę pozyskania nowych pojazdów

   @Baron_Al_von_PuciPusia: No to czemu to robisz?

   nie można jednak tłumaczyć w ten sposób dalszej eksploatacji tego taboru przez następne 25 lat.

   Eksploatowali to 25 lat bo kupując w latach późniejszych nowe niesprawdzone generacje każda z nich miała problemy z awaryjnością. Proste.

   To już problem u szczecińskich mechaników.

   @Baron_Al_von_PuciPusia: No jednak nie tylko ich bo ja jeżdżąc volvo na linii miałem pewność, że jednak przyjedzie. Nowe autobusy mi tej pewności nie dają. Skoro potrafią rozpierdzielić się w dniu wejścia do służby.

   Poczytaj sobie zresztą jakie możliwości istniały w 1994 roku. Czyli historia pierwszego autobusu niskopodlogowego w Polsce. Mercedesa.

   @Baron_Al_von_PuciPusia: Uhum. Szkoda tylko, że finansowane z budżetu państwa a nie z miasta.

   +: spidero
  •  

   @Baron_Al_von_PuciPusia: może i były przestarzałe, ale coś czuję,że B10M jeszcze nie raz nam tyłek uratują jak Solaris wymięknie :D

  •  

   @e900: juz nie, obecnie w zadnej zajezdni nie ma B10MA

Gorące dyskusje ostatnie 12h