•  

  Część 2. El Campello

  Mój tag i poprzednie wpisy -> #mojahiszpania

  Po paru miesiącach katorgi w Alicante nastąpiła zmiana. Przeprowadzka do El Campello. Wynajęliśmy bungalow na osiedlu obok ojca matki. Był to bungalow 3 piętrowy z ogródkiem. Coś o czym dzisiaj mogę sobie pomarzyć. W tym momencie to była moja już 5 przeprowadzka w życiu.

  Wraz z zmianą miejsca zamieszkania zmieniłem też szkołę, dołączyłem w trakcie już trwającego roku szkolnego. Bardzo miło wspominam ten okres i ludzi. Zostałem wszystkim przedstawiony i ludzie byli pomocni. Na początku głównie się mną zajmowały dziewczyny, próbowały ze mną rozmawiać, oprowadzały mnie po szkole. Już nigdy nie miałem takiego brania jak wtedy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Początkowo komunikacja była na mogi i gesty. Czasami to bywało dość komineczne ale skuteczne. Gdy ludzie zaczęli ze mną rozmawiać to zacząłem chłonąć język jak gąbka. Od zera do komunikatywnego poziomu doszedłem w 3 miesiące.

  I tutaj parę ciekawostek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  1. Moje imię i nazwisko zostało przekręcone. Imię z powodu pomyłki bo zostało wpisane Macies. A nazwisko zostało zmienione specjalnie bo przy wymowie fonetycznej oznacza pewne brzydkie słowo u Hiszpanów. Zawsze był wstyd gdziekolwiek je podawać w urzędach.

  2. W Comunidad Valenciana, odpowiednik naszego województwa językiem urzędowym jest hiszpański i dialekt walencjański. W szkolę w każdym roku była klasa A i B. A oznaczało klasę z wiodącym hiszpańskim (tak naprawde kastylijskim) a B walencjańskim. Obie klasy miały za przedmiot dodatkowy przeciwny język do wiodącego. Ja byłem w klasie A.

  Szybko się zintegrowałem z ludźmi jak i całą szkołą. Na tyle sam siebie przycisnąłem z nauką że byłem najlepsze w klasie z każdego przedmiotu. W tym hiszpański lepszy od Hiszpanów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Co do samej szkoły to poświęciłem temu kiedyś osobny WPIS więc zapraszam do czytania :)

  Zmiana miejsca zamieszkania nie zmieniła tylko mojej sytuacji ale też rodziców. Ojczym zaczął pracować w firmie swojego teścia jako serwisant dźwigów szynowych legalnie. Podniosło to nam znacznie możliwości finansowe i warunki życia. Matka zaś dostała więcej ofert sprzątania lepiej płatnych. A z jej pracą wiąże się jedna ciekawa historia po sprzątała u pewnego malarza. O tym następnym razem. Więc życie toczyło się dalej na lepsze, jeszcze...

  Kontakt z rodziną początkowo mieliśmy poprzez listy. Nikt z nas nie miał telefonu. Więc na jakiekolwiek wieści z Polski musieliśmy dość długo czekać. Dopiero w późniejszym czasie zaczęliśmy korzystać z budek telefonicznych, była to dla mnie udręka. Bo matka potrafiła długo rozmawiać, a dla mnie jako dzieciaka było to dość nudne. Siedziałem i czekałem aż skończy. Wtedy jeszcze nie czułem żadnej tęsknoty. Wszystko się ciągle zmieniało i tym byłem pochłonięty.

  Po polsku miałem okazję tylko rozmawiać z rodziną w domu. Nie mieliśmy kontaktu z innymi polakami na miejscu. Nie mieliśmy internetu ani komputera, więc nikt nie wiedział o niczyim istnieniu. Po czasie usłyszeliśmy pierwszych polaków na ulicy, od razu moja mama zagadała. Tak powstały nasze pierwsze znajomości polskie w tym mieście. Każdy polak przekazywał innemu kogo zna i każdy się zapoznawał. W ten sposób można powiedzieć, że powstała mała społeczność.

  Pewnie wielu tematów nie omówiłem albo ich nie wyczerpałem odpowiednio więc jak coś to pytać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Na zdjeciu ja podczas urodzin w tym mieszkaniu. Konkretnie jest to Albayna w El Campello.

  #emigracja #przemyslenia #hiszpania #dziecinstwo

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (13)

 • avatar

  Ale jestem wściekła. Mieszkam z dwoma współlokatorami, wprowadzili się miesiąc temu. Chuje podbierają mi rzeczy. Ziemniaki, masło, mleko, olej, kosmetyki, właściwie wszystko. Po troszeczku, myślą że nie widać. Na początku próbowałam porozmawiać, przeprosili i powiedzieli że nie będą ruszać moich rzeczy. Oczywiście dalej ruszali. Wkurzyłam się i nakrzyczałam, znowu obietnica poprawy. Dzisiaj zaczepiłam jednego i mu powiedziałam, że jak już mi kradnie rzeczy to żeby chociaż odkładał na miejsce, to może się nie zorientuję, że lidl jest pod blokiem i pasta do zębów kosztuje jakieś 7 złotych, a ja nie jestem ich sponsorem. Jebany przewrócił oczami, powiedział "Dobra już." i wyszedł. Jak się dodzwonię do właściciela to powiem, że albo ich wyjebie albo ja się wyprowadzam, bo nienawidzę takich pasożytów. #wspollokatorzy pokaż całość

  odpowiedzi (45)

 • avatar

  #rozdajo #lego oddam w dobre ręce. Losowanie wśród plusujących jutro 22:00, zielonki - wiadomo, wysyłka tylko do paczkomatu na mój koszt

  odpowiedzi (6)