•  

  Najnowsza pozycja w moich zbiorach: Fallout 3 Edycja Kolekcjonerska - z metalowym boksem, figurką, artbookiem i materiałami dodatkowymi. Niestety bez zewnętrznej obwoluty :(

  #bigbox #gry #fallout

 •  

  Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad odejściem z Wykopu. Obecne konto mam od 7 miesięcy, ale nigdy nie ukrywałem, że jestem tu mniej lub bardziej intensywnie od wielu lat. Do pewnego momentu było to dla mnie nawet rozwijające, bo jakoś mimo wszystko rosłem ze społecznością, przechodząc kolejne etapy fascynacji wolnym rynkiem czy geopolityką i odkrywając - w końcu to "polski reddit" - różne ciekawe strony czy trendy. "Kupowałem" też do pewnego stopnia bunt przeciw "oświeconemu salonowi", bo ten zupełnie nie umiał się uwiarygodnić w świecie rewolucji komunikacyjnej i zarzutów "alternatywy". Może nie byłem typowym Wykopkiem, bo cały czas czytałem jednocześnie lewackie dyskusje w komentarzach u Orlińskiego, "Politykę" i "Guardiana", a później "Economista", ale miałem pewien dysonans i czuję skąd się bierze "antysystemowa nuta" i napięcie między #4konserwy a #neuropa.

  Niemniej, dojście do władzy nieliberalnej prawicy w różnych krajach, a zwłaszcza w Polsce, ostatecznie uzupełniło mi luki w oglądzie sytuacji i wróciłem do starego dobrego mainstreamu medialnego i konsensusu akademickiego. Sądzę że to dla mnie "koniec historii" w tym temacie i "antysystemowcy" już na zawsze pozostaną dla mnie lemingami populistów (no offence, pewnie oceniacie mnie analogicznie). Byłem w tym miejscu, znam obie narracje.

  Na Wykop wróciłem głównie dlatego, żeby pomóc takim jak ja jakiś czas temu i zainicjować/skatalizować proces powrotu na łono ludzkości ze świata - nazwijmy to kolokwialnie - dość niestandardowych ideologii. Myślę że paru osobom otworzyłem oczy np. na prawdziwą sytuację na Węgrzech i poleciłem parę ciekawych książek, mediów i wykładów.

  Co dostałem w zamian? Tu zaczynają się schody, bo niewiele. Wykop AD 2019 bez filtrów to morze chłamu, ciemna strona Internetu, emocjonalne bagno. Jest oczywiście dużo osób, które wrzucają oprócz tego bardzo dobre treści i pewna ewolucja poglądów na portalu dalej trwa (nie ma tu już raczej antyszczepionkowców i negacjonistów klimatycznych), ale podejrzewam, że w większości te zacne osoby robią to z podobnych powodów jak ja - czyli pro publico bono.

  (Żeby była jasność - nie wywyższam się na linii "prawica jest głupia". Prawica może być mądra - pzdr. dla Klubu Jagiellońskiego i Nowej Konfederacji. To populizm - proste odpowiedzi typu "Za wszystko odpowiadają Niemcy/Żydzi/Soros/Szkoła frankfurcka/Uchodźcy!" jest zawsze głupi, choć może być symptomem realnych problemów).

  No i wyrobiłem sobie przez ten czas taką siatkę źródeł, że coraz ciężej mi znaleźć tutaj treści, których prędzej czy później nie poznałbym w innych miejscach - czytając dobrą prasę, mając różne portale tematyczne w RSSach, obserwując pewne profile na FB, subreddity, itp. Serio, nie pamiętam, kiedy odkryłem coś na Wykopie, co jakoś odmieniłoby moje życie znacząco na plus, a w tym celu trzeba się ostro przekopywać. Dawniej zdarzało się to dużo częściej (np. odkrywałem różne aplikacje czy kanały youtube), ale od pewnego czasu odnotowuję coraz takich przypadków. Nawet o przesunięciach geopolitycznych bym się dowiedział choćby w think tankach czy Tok FM (który swoją drogą polecam, nie ma radia zapraszającego tylu specjalistów na rozmowy).

  Bycie pracującą u podstaw "siłaczką" w pewnym momencie zaczyna ciążyć emocjonalnie, to nie jest robota na całe życie. Jeśli ktoś ma energię, to spoko, ale zastanawiam się, czy wobec administracji świadomie idącej "na ilość" i dopuszczającej tutaj ostry hyde park, z czego korzystają przede wszystkim rozmaici frustraci, nie jest tylko legitymowanie i wzmacnianie tego miejsca, którego przeznaczeniem jest być może bycie polskim 4chanem. W końcu musi taki być, może nie ma co na siłę trwać przy sentymencie. A skoro rozwiązania systemowe to wspierają, to nie zawrócę kijem Wisły. To w końcu tylko biznes w segmencie "śmieszne obrazki" i to do tego nie mój. Może kiedy stanie się to absolutnie oczywiste, polityczna siła oddziaływania tego portalu też wyparuje.

  Wolę w czasie poświęconym na dyskusję tutaj coś zarobić i wesprzeć jakiś kolejny sensowny polski think tank albo pronaukowy profil patronite, co swoją drogą gorąco - na ile kto może - polecam.

  Pozdro.

  PS: Nie usuwam konta jak slonx, bo nie wykluczam po pewnym czasie powrotu, ale na pewno muszę odpocząć od tego miejsca i być może zacząć inaczej z niego korzystać (np. siedząc pod wyselekcjonowanymi - niszowymi albo lokalnymi tagami, jak podejrzewam robi w trosce o swoje zdrowie psychiczne sporo osób tutaj). Może też - choć specjalnie na to nie liczę - Wykop wyewoluuje w nieco lepszą stronę.

  #wykop #oswiadczenie #przemyslenia, tak, wiem, #nobodykiers
  pokaż całość

 •  

  Przerażające jest to, że jeśli Adamowicz jednak nie przeżyje (a wiele wskazuje na to, że niestety tak będzie), to jego bliscy będą się musieli mierzyć nie tylko ze swoją osobistą tragedią, ale też z tym, że będzie to wykorzystywane do gier politycznych. Niestety, wośp już zawsze będzie rocznicą tego potwornego wydarzenia. Współczuję bardzo rodzinie. Mam nadzieję, że na jakiś czas dla własnego zdrowia psychicznego, odetną się od wszelkich mediów. Brak empatii jest porażający. Mam wrażenie, że jak coś się dzieje politykowi czy komuś generalnie znanemu, to zostaje on z miejsca odczłowieczony. Ludzie pozwalają sobie na żarty czy komentarze, na które nie pozwoliliby sobie w przypadku śmierci czy wypadku kogoś bliskiego. Nieważne, że to polityk, nieważne że znany. Jest po prostu człowiekiem, który walczy o życie i tylko do tego wszyscy powinni się odnosić.
  Nie chce mi się wierzyć, że to się dzieje naprawdę. Najbliższy czas będzie politycznym piekłem, przerzucaniem się winą, snuciem domysłów i rzucaniem oskarżeń. Straszne czasy.
  #adamowicz #wosp
  pokaż całość

 •  

  Irytuje mnie jak wszyscy mówią o jakiejś nienawiści, jej wpływie, hejcie, nakrecaniu społeczeństwa I wszystko w tym guście - jakby to miało jakikolwiek związek z tą sytuacją. Ludzie są aż tak naprawdę ślepi i muszą wmuszac w tą niecodzienna sytuację wszystkie złe cechy polskiej polityki jakie mamy? (Czyli skoro w Polsce jest prowadzona walka polityczna w rynsztokowy sposób to wina tego zamachu między innymi jest ten rynsztok. Co jest całkowitym odrealnieniem i nie ma związku z rzeczywistością.)

  1. Stefan jest psychiczny i nie ma kasy.
  2. Robi napady na bank jak ostatni polglowek.
  3. Zostaje złapany i idzie do widzenia.
  4. Jako że robił napady w Gdańsku i tam był sadzony to wini władze Gdańska.
  5. Reprezentacyjna władza Gdańska jest Prezydent, najbardziej rozpoznawalny.
  6. Psychol atakuje go w bezsensownym akcie.

  Ktoś mi może powiedzieć jaki to ma związek z nienawiścią i pokrewnymi określeniami, nad którymi spuszczaja się wszystkie media? Gdyby jej brak i tak taki psychol mając taka motywację mógłby spokojnie zaatakować prezydenta, bo atak nie był powiązany z opcjami politycznymi i kultura polityczna.

  Jedyne co powinno się zmienić teraz bez wątpliwości to całkowite zaoranie takich organizacji jak wiadoma firma ochroniarska, gdzie bierze się emerytów, studentów i inwalidów za psie grosze do stania jako ochrona. Ale chuja się zmieni, bo to politycy (którzy czasami cierpią jak teraz) przyklelupuja takie chujo przetargi na najtańsze opcje, naprzemiennie z walkami deweloperskim.

  Niemniej - oby Adamowicz przeżył, Stefan został dojechany I tyle, bo w Polsce na nic więcej liczyć pozytywnego nie mogę w obecnych czasach

  #gdansk #wosp #niepopularnaopinia
  pokaż całość

 •  

  Czytam komentarze Matki Kurka i Pawłowicz na twitterze i jestem załamany poziomem prawicy w tym kraju. Ja rozumiem, że to są moralne zera, ale do kurwy, dlaczego PiS się od nich nie odetnie. Przecież to rak dla samego PiSu (mogli się zamknąć lub rzucić populizmem, że się za nich modlą i nic nie dodawać). Ja nie wiem jak szanujący się człowiek, może zagłosować na partię, która wystawia Pawłowicz? Wytłumaczcie mi to #4konserwy
  #neuropa
  pokaż całość

 •  

  No więcej hajsu już raczej nie dostaniemy, więc chyba najwyższy czas spierdalać z tej UE, co nie?

  I właśnie m.in. dlatego brzydzi mnie korwinowska mentalność. Już pomijając fakt, jak strasznie głupie jest takie myślenie - mając na uwadze również ekonomiczne zyski dla Polski.
  #neuropa #korwin #polska #polityka

  źródło: pbs.twimg.com

  •  

   @waro jakieś badania że organizacje państwowe są bardziej efektywne? Korporacja minimalizuje biurokracja, korupcję i nepotyzm, idzie na całkowita efektywność i tylko tyle... Z kolei państwowka, uch...

  •  

   @waro no tak, ale nadal nie wiemy ile ludzie by płacili jakby nie było podatków. Zdajesz sobie ze te porównanie NIC nam nie mówi? Obecnie ciężko płacić na organizację, gdy dostaje się tak mało i nawet nie ma jak kasy oszczędzać, a Polacy i tak na wszystkich zbiórkach, akcjach dla umierajacych na rzadkie choroby czy WOŚP dają ogromne sumy, bo sami dobrze pamiętają początek systemu i jak to jest być biednym.

  • więcej komentarzy (100)

 •  

  Czy wg Was zaznaczenie przy poszukiwaniu partnera, że szuka się kogoś z wyższym wykształceniem jest złe? xD Sama studiuję wcale nie gównokierunek i nie wyobrażam sobie, żeby mój partner nie miał chociaż licencjatu i nie zamierzał go nigdy mieć (już pomijam fakt, że raczej celuję w tych z zacięciem naukowym). Pytam, bo jak o tym wspomniałam przy okazji jakiejś rozmowy z #tinder, to koleś z którym rozmawiało się wcześniej całkiem ok, nagle wpadł w szał i wytknął mi że... niektóre fryzjerki mają więcej klasy od kobiet z wyższym wykształceniem. Nie mam pojęcia co ma piernik do wiatraka. Potem dodał, że jak to tak, że przecież należy każdemu dać szansę, że tak się nie rodzi miłość i co za czasy. Mojego stwierdzenia, że przecież nie będę dawać szansy każdemu, bo by mi życia zabrakło i jednak każdy ma prawo mieć swoje wymagania już nie skomentował. Gdyby mnie zwyzywał jakbym powiedziała, że szukam faceta +185 (a szukam) i innym szansy nie daję to bym zrozumiała, ale na wykształcenie wpływ mamy, a ja po prostu nie chcę być z kimś komu na nim nie zależy. #niebieskiepaski to naprawdę aż tak trudno zrozumieć? #rozowepaski co sądzicie?
  #badoo #zwiazki #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow
  pokaż całość

 •  

  #koszalin #escaperoom #creepy nie znałem ofiar ale pojechalem zapalic znicz i będąc tam i widząc to na własne oczy aż ciarki przechodzą (╯︵╰,)

 •  

  Kryzys Kongijski - część 2
  Zgodnie z obietnicą wołam do kolejnego rozdziału Kryzysu kongijskiego. Ostatnio śmialiście się, że było za krótko - tym razem wrzucam trochę więcej literek, dlatego śmiało możecie przygotować sobie jakąś średnią kawę ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Lenie na samym dole znajdą TL;DR

  30 czerwca 1960 roku Republika Konga uzyskała niepodległość. W odróżnieniu od wielu innych kolonii obyło się bez długotrwałej wojny partyzanckiej, zamiast tego skupiono się na pokojowych negocjacjach. Cały świat z uwagą śledził losy młodego kraju, jednak nikt nie spodziewał się, że w przeciągu pierwszych lat swojego istnienia stawi on czoło: 2 secesjom, militarnej interwencji ONZ, pogromom etnicznym, 2 zamachom stanu, kilku rebeliom, oraz najazdowi Belgów. Co więcej z 6 kolejnych szefów rządu 2, a najprawdopodobniej 3 zostało zabitych (przy współudziale zachodnich agencji wywiadowczych).
  Aż się prosi napisać – czarny dostał niepodległość więc co się dziwić, że wszystko poszło w diabły. Dać takiemu trzy metalowe kule to jedną sprzeda, drugą zgubi a ostatnią zepsuje.

  I tu was zaskoczę!
  Sytuacja w Kongo, nie była rezultatem, jakiegoś afrykańskiego zdziczenia, tylko wynikiem zagmatwanej, politycznej rozgrywki. Za każdą stroną stała jakaś logika, każdy na coś liczył. Zagraniczne wywiady, międzynarodowe potęgi, bogate korporacje – iście martinowska gra o tron, w której o władzę w kraju walczyli 3 kongijscy politycy oraz 1 przypadkowy dziennikarz:

  Patrice Lumumba – główny bohater tego wpisu i symbol afrykańskich dążeń do niepodległości. Charyzmatyczny zwycięzca pierwszych demokratycznych wyborów w Kongo, który wierzył, że nowe państwo ma szansę stać się prawdziwie niezależne od kolonialnych potęg (taki Ned Stark w wersji kongijskiej)

  Joseph Kasavubu – pomimo przegranej w wyborach, w zamian za poparcie rządu Lumumby został prezydentem Republiki. Dużo spokojniejszy i starszy od Lumumby starał się utrzymać jak najlepsze kontakty z Belgami (Mace Tyrell)

  Moise Czombe – wpływowy i bogaty przedsiębiorąca pochodzący z najbardziej dochodowej i posiadającej rozwinięty przemysł wydobywczy prowincji Konga – Katangi (wielkie złoża miedzi, kobaltu i niezbędnego do wyrobu elektroniki koltanu). Po wyborach nie dostał żadnej ministerialnej teki i musiał zadowolić się pozycją gubernatora (lord Tywin)

  Joseph-Désiré Mobutu – sekretarz Lumumby, dziennikarz, nikt (taki Littlefinger dla ubogich)

  Etap 1: Belgowie (czyli jak ciężko wyzbyć się przyzwyczajeń z czasów króla Leopolda II)
  Belgia traci swoją cenną kolonię 30 czerwca, jednak ani rząd ani belgijskie koncerny nie dopuszczają do siebie wizji utraty zysków z przemysłu wydobywczego i kongijskich plantacji. Niestety, parafrazując Geremka, „Kongijczycy nie dorośli do niepodległości” i w pierwszych wyborach na premiera wybierają Lumumbę – niewdzięcznego „czarnucha”, który nie potrafi docenić poświęcenia z jakim Belgowie wprowadzili w Afryce postęp i cywilizację…

  5 dzień niepodległości: belgijski generał Émile Janssens dowódca kolonialnej armii Konga – Force Publique, pisze na tablicy w jednostce Camp Léopold II pamiętną frazę: przed niepodległością = po niepodległości

  Jak możecie się domyślić podobny tekst spisany ręką białego generała nie spotyka się z entuzjazmem kongijskich wojskowych, którzy w nowo uzyskanej niepodległości widzą szansę na awans. Po całym kraju rozlewa się fala buntów - Rozpoczyna się Kryzys Kongijski.
  Lumumba wraz z Kasavubu starają się zapobiec rozruchom awansując wszystkich żołnierzy (nasz nikt, czyli Mobutu, jako przyjaciel Lumumby został przy tej okazji mianowany pułkownikiem i szefem sztabu), zmieniając nazwę armii na niekojarzące się z kolonializmem Armée Nationale Congolaise i pozbywając się z oficjalnej hierarchii Europejczyków. Większość jednostek pozostaje pod kontrolą nowego rządu, jednak w kilku miejscach dochodzi do zamieszek, których ofiarami padają pozostający w kraju Belgowie.
  Wybucha panika - prawdziwy exodus białych. Sabena otwiera most powietrzny do Brukseli, ludzie uciekają z kraju na wszystkie możliwe sposoby i nowe państwo w przeciągu kilku pierwszych tygodni opuszcza ponad 30 tysięcy lekarzy, urzędników i plantatorów.

  pokaż spoiler W tym miejscu warto wspomnieć, że choć rzeczywiście dochodziło do brutalnych gwałtów i morderstw, w praktyce były to pojedyncze a w skali kraju niewielkie incydenty

  10 dzień niepodległości: Belgowie wysyłają na teren Konga (niezależnego i uznanego przez ONZ kraju) kontyngent 6K spadochroniarzy. Teoretycznie ma on ochraniać obywateli pozostających w byłej kolonii, w praktyce dobrym przykładem jego działalności jest ewakuacja białych z miasta Matadi, po której belgijska marynarka wydaje rozkaz zbombardowania pozostających w porcie Kongijczyków

  11 dzień niepodległości: Czombe (obrażony na Lumumbę za brak ministerialnej teki) ogłasza secesję Katangi – najbogatszej prowincji Konga. Dzięki finansowemu wsparciu Belgii i belgijskich spółek górniczych stać go na armię białych najemników, którzy skutecznie radzą sobie z pozbawioną dowództwa armią Konga (wśród wspierających go żołnierzy walczy również Gan-Ganowicz – polski żołnierz RP na uchodźstwie, najemnik, dziennikarz, korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, autor książki o walkach w Kongu „Kondotierzy” - polecam).

  Na tym nie kończą się pomysły Belgów, którzy decydują się wesprzeć Południowe Kasaj – kolejną bogatą w złoża prowincję, która występuje z Republiki Konga miesiąc później (9 sierpnia - 40 dnia niepodległości Konga).

  Etap 2: Lumumba walczy o międzynarodowe wsparcie
  Po dokonaniu przez Belgię inwazji na Kongo Lumumba zwraca się o pomoc do Organizacji Narodów Zjednoczonych (stosunkowo młodej jednostki, której sekretarz generalny Szwed Dag Hammarskjöld chce wykazać się na arenie międzynarodowej).

  14 dzień niepodległości: ONZ przyjmuję rezolucję 143 zgodnie, z którą Belgowie mają opuścić Kongo, a ich miejsce mają zająć wojska Organizacji Narodów Zjednoczonych z mandatem do… pilnowania porządku (sprawa secesji Katangi i Kasaj zostają uznane za wewnętrzny konflikt)

  Zawiedziony Lumumba razem z Kasavubu piszą pierwszy telegram do ZSRR z prośbą o monitorowanie sytuacji (z tej dwójki tylko Lumumba zostanie oskarżony o skłonności komunistyczne). Pomimo tego Lumumba wciąż liczy na wsparcie zachodu. Leci do Stanów, jednak na miejscu spotyka go chłodne przyjęcie. ONZ, Amerykanie, a później Kanadyjczycy po kolei odmawiają mu wsparcia w konflikcie ze zbuntowaną prowincją. Co więcej, pomimo rezolucji ONZ Belgowie dalej prowadzą walki z armią Konga (z byłej kolonii wycofają się dopiero pod koniec sierpnia, czyli bardzo późno).

  Kolejnym ciosem jest dla Republiki Konga jest secesja Południowego Kasaj (drugiej po Katandze zbuntowanej prowincji). Kraj nie tylko rozpada się na kawałki, ale traci razem ponad 40% wpływów do budżetu. Lumumba wysyła na miejsce armię pod wodzą swojego przyjaciela Mobutu i Kongo odnosi swój pierwszy sukces. Walki szybko przeradzają się w konflikt etniczny, za który Belgia, Stany i zachodnia część ONZ obwiniają Lumumbę. Jednocześnie spór z białymi najemnikami Czombego w Katandze utyka w martwym punkcie. Zdesperowany Lumumba zwraca się do ONZ z ultimatum: albo Organizacja pomoże mu w opanowaniu sytuacji w kraju, albo zwróci się o wsparcie do ZSRR.

  Etap 3: Kryzys konstytucyjny i armia szpiegów
  Belgia oraz USA (pod postacią CIA) zaostrzają swoją politykę względem Lumumby i są gotowe zapłacić gigantyczne pieniądze każdemu kto zdradzi premiera.

  67 dzień niepodległości (5 września): Wybór pada na Kasavubu, który za namową zagranicznych doradców dymisjonuje Lumumbę. Lumumba w odpowiedzi dymisjonuje Kasavubu i do tragicznej sytuacji Konga dochodzi kryzys konstytucyjny. Ostatecznie parlament wspiera Lumumbe, ale jednocześnie blokuje odwołanie Kasavubu, co skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie kraju

  76 dzień niepodległości (14 Września): W tym momencie do gry wkracza nasz już nie nikt, a wspierany przez CIA pułkownik Mobutu, który demokratycznie dokonuje wojskowego zamachu stanu powołując rządy technokratów (a dokładnie kilkunastu kongijskich absolwentów). Oficjalnie do czasu aż politycy zakończą swoje spory.

  Zagmatwana sytuacja?
  Robi się jeszcze ciekawiej, bo osadzony w areszcie domowym Lumumba kontynuuje swoje rządy, w związku z czym prezydent Eisenhower wydaje oficjalny rozkaz jego usunięcia (CIA szykuje się do wykorzystania zatrutej pasty do zębów 0_0), natomiast belgijski minister do spraw afrykańskich liczy na tradycyjne porwanie i strzał w tył głowy.
  Zdesperowany Lumumba zwraca się o pomoc do ONZ.
  Efekt?
  Jego posiadłość otacza już nie jeden a dwa kordony bezpieczeństwa. Ochraniające premiera ONZ oraz chcącej postawić go przed sądem amii Mobutu.

  pokaż spoiler Za co ma być sądzony **Lumumba**? Za zbrodnie dokonane w Południowym Kasaj. Jeśli czytaliście uważnie, to tak, chodzi o te same zbrodnie, których dokonywała armia Konga pozostając pod rozkazami **Mobutu**


  Etap 4: Kwas
  150 dzień niepodległości (27 listopad): w 5 miesiącu swojej kadencji Lumumba ucieka z aresztu domowego w nadziei na dotarcie do swoich zwolenników we wschodniej części kraju.

  CIA i Belgowie pomagają Mobutu w jego namierzeniu i ponownym aresztowaniu. Pozbawiony ochrony ONZ premier Konga zostaje odwieziony do obozu wojskowego Camp Hardy. W związku z niewypłacaniem żołdu morale w kongijskiej armii jest tak wysokie, że zarówno Mobutu, Belgowie, jak i CIA boją się, że żołnierze mogą zdezerterować i stanąć po stronie problematycznego przywódcy kraju.
  Pada decyzja - Lumumba musi zginąć, jednak w związku z sytuacją międzynarodową nie może umrzeć na terytorium Konga. Ostatecznie Harold d'Aspremont Lynden (były minister Belgii do spraw kolonii) wydaje rozkaz przewiezienia go do Katangi.

  pokaż spoiler Tak, belgijski minister wydał rozkaz kongijskiemu pułkownikowi wywiezienie demokratycznie wybranego premiera do walczącej z Kongiem zbuntowanej prowincji Katangi (również wspieranej przez Belgów)

  17 stycznia 1961 Lumumba wylatuje do stolicy Katangi Elisabethville. Na miejscu jest torturowany przez belgijskich i katangijskich oficerów, po czym między godziną 21:40 a 21:43 w obecności prezydenta Katangi Czombego zostaje rozstrzelany. Kilka godzin później belgijski komisarz policji Gerard Soete wykopuje jego zwłoki, tnie je piłą i rozpuszcza w kadzi z kwasem siarkowym (zostawiając sobie na pamiątkę 2 złote zęby)

  Podsumowanie części drugiej
  Pomyślicie – co jest takiego nietypowego w tej historii? Przecież w Afryce co i rusz morduje się jakiegoś lokalnego watażkę, regularnie milion czarnych ginie od uderzeń maczetą, a rządy zmieniają się tam średnio co 15 minut.
  Przypadek Lumumby był jednak inny. Jego zabójstwo odbyło się jeszcze zanim Afryka rozpadła się na kawałki. Sytuację w Kongo śledził z uwagą cały świat i śmierć jednego z pierwszych przywódców Afryki wywołała niesamowite poruszenie. Na całym świecie ludzie wyszli na ulice. W Belgradzie, Warszawie i Kairze belgijskie ambasady przeżyły dosłowne oblężenie. W Londynie i w Nowym Yorku tłumy starły się z policją. W samym Kongo Lumumba stał się męczennikiem, a w 1966 roku Mobutu proklamował go narodowym bohaterem Demokratycznej Republiki Kongo (sic!).

  Sama postać Lumumby do dziś wywołuje wielkie kontrowersje. Przez lata świat zachodu prezentował go, jako komunistę i sojusznika ZSRR. Dziś powoli odchodzi się od tej retoryki, zwłaszcza kiedy na jaw wychodzą coraz to nowe dokumenty dotyczące działania amerykańskich, brytyjskich, belgijskich i francuskich agencji wywiadowczych. Dla jednych jest natchnionym afrykańskim przywódcą, dla innych niedoświadczonym populistą, który przez swoją niekompetencję skonfliktował się z prezydentem Kasavubu, Czombe, Belgią, ONZ i Stanami Zjednoczonymi.

  Osobiście, opierając się bardziej na konkretnych wydarzeniach niż komentarzach publicystów, dochodzę do wniosku, że była to przede wszystkim postać tragiczna. Pracowity i ambitny z wizją niepodległego państwa podążającego drogą „pozytywnej neutralności” – jednym słowem człowiek, na którego nie było miejsca w zimnowojennej rzeczywistości. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Belgia nie zamierzały pozwolić, żeby krajem posiadającym tyle strategicznych zasobów miał rządzić niezależny polityk.

  Śledząc decyzje ONZ, grę Belgów na dwa fronty (z jednej strony wspieranie części polityków Republiki Konga, z drugiej secesji Katangi i Południowego Kasaj), czy spychanie Lumumby w kierunku ZSRR (które kompletnie przespało swoją szansę na uzyskanie wpływów w tym regionie Afryki), dochodzę do jednego wniosku - pierwsze pół roku Kryzysu Kongijskiego przebiegało pod hasłem: „Dokopać Lumumbie”.
  <spoiler alert> Jeśli macie jakieś wątpliwości, to zdradzę, że już za chwilę ONZ zacznie wspierać Kongo w walce z Katangą, a Belgowie grzecznie spakują manatki i wrócą do Europy</spoiler alert>

  TL;DR

  pokaż spoiler Kongo uzyskuje niepodległość i już 10 dnia swojego istnienia z bratnią pomocą przybywa do niego 6K belgijskich żołnierzy. Do tego dochodzi finansowe wsparcie od rządu i byłych kolonialnych spółek, które przez przypadek płynie wprost do zbuntowanej prowincji - Katangi. Do walki o tron w rozpadającym się kraju staje 4 ludzi: Lumumba (demokratycznie wybrany premier), Kasavubu (mianowany przez parlament prezydent), Czombe (gubernator najbogatszej prowincji Konga) i Mobutu (dziennikarz oraz przyjaciel Lumumby). Gwiazdą pierwszych 6 miesięcy jest właśnie Lumumba. Charyzmatyczny polityk, który liczy na zbudowanie silnego kraju, który będzie w stanie zachować neutralność w trakcie zimnej wojny. Pomysł wybijają mu z głowy Amerykanie i Belgowie, którzy najpierw zmuszają do szukania wsparcia u ZSRR, następnie robią z niego komunistę, kupują jego przyjaciół oraz wpływają na ONZ, żeby pozbawić Lumumbę władzy. Ostatecznie załatwiają jego porwanie, oraz wydają rozkaz przewiezienia go do Katangi, gdzie pod nadzorem Belgów zostaje rozstrzelany, poćwiartowany i rozpuszczona w kwasie.


  Koniec części drugiej!
  Ufff… ale się napisałem. Przed dokończeniem tego odcinka chciałem jeszcze złapać w swoje łapki Katangę, obejrzeć Jadotville + w jakiś sposób uporządkować wszystkie materiały, żeby w miarę jasno przedstawić pierwsze 6 miesięcy niepodległości Konga – bo działo się tam naprawdę sporo. A już za niedługo trzecia i nie wiem, czy już nie ostatnia część. Podobnie jak teraz, do następnego tekstu zawołam plusujących ten wpis.
  Link do części pierwszej
  http://bahiskritik5.com/wpis/37506613/kryzys-kongijski-na-poczatku-1961-roku-rzad-belgii/

  Źródła:
  Kongo. Opowieść o zrujnowanym kraju - David Van Reybrouck (polecam)
  Rzeka krwi Podroz do peknietego serca Afryki – Tim Butcher
  Kondotierzy - Rafał Gan-Ganowicz
  Katanga - Fabien Nury, Sylvain Vallee, Jean Bastide
  Lumumba (film z 2001 - polecam)
  Oblężenie Jadotville (film)
  Theguardian, Archiwalny numer Timesa, wiki i inne cuda, które znalazłem w necie

  #merkuriusz - tag z ciekawostkami z Korei Południowej (i nie tylko)

  #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia #afryka #kongo

  Fot. Lumumba pojmany przez armię Mobutu w grudniu 1960 roku. Za około miesiąc od wykonania tej fotografii zostanie wywieziony do Katangi, torturowany i wreszcie rozstrzelany w obecności Czombego
  pokaż całość

 •  

  Moje pierwsze podejście do serii Stalker. Tak beznamiętnego zakończenia jak w Zewie Prypeci to nie wiem czy kiedykolwiek doświadczyłem w innej grze. Trochę się zawiodłem, liczyłem na coś więcej. Jestem jednak skłonny wybaczyć ten brak emocji w końcówce mając w pamięci wcześniejsze 30h rozgrywki, Ukraińcy dali radę i czekam na dwójeczkę. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  #stalker #gry #oswiadczenie

  pokaż spoiler burer jebany skurwysynie oddawaj mi mojego FT 200M
  pokaż całość

  •  

   @PawEHO: Żadne polskie ksiazki nie są w kanonie, każda polska pod-seria stalkerska tworzy swoja alternatywe świata stalkerskiego, zreszta, podobnie rosyjskie. W kanonie Stalkera Stalkera są tylko 3 gry i tyle, żadne ksiazki w to nie wchodza.

  •  

   @PawEHO: Nie do końca. Star Wars Expanded Universe był praktycznie jednolity - przyszedł Disney i zaorał. Szkoda strzepic ryja, chociaz jakos wyjatkowo nie lubie SW (chociaz Stara Republika fajna), to oranie uniwersów czy tworzenie miliardy planet/wariantów etc. to dla mnie niefajna sprawa ;( Lubie jedne, wielkie, kompletne i zgodne z wszystkimi dziełami.

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Piękna to była przygoda, nie zapomnę jej nigdy. #pdk
  Faktem jest jednak to, że po tylu latach nadal nie rozumiem zakończenia Cienia Czarnobyla. No bo z Zewu wynikałoby, że zniszczenie Zony to tylko jakiś radioaktywny sen Strieloka, chociaż słyszałem też kiedyś teorię, że Zewu w ogóle nie należy wiązać z fabułą Stalkera, bo nie za bardzo idzie tę część do niej dopasować.
  #stalker

  •  

   @Pangia: Czyste Niebo było wczesniej częsci Świadomości-Z ale się rozbiło z powodu różnić ideologicznych.
   Czyste Niebo chciało ostatecznie zaorać noosferę i pzrywrócić swoistą normalność, albo umożliwić życie w strefie.
   Świadomość-Z chciała kontrolować noosferę i wykorzystywać jej do kontroli nad umysłami ludzkimi.
   Wszystko praktycznie w uniwersum Stalkera jest jasne wiec dziwia mnie te wszystkie posty pod OPem i jego samego.

   "Clear Sky was formed after a split occured among members of the research team that caused the Zone to emerge in the first place. Disputes concerning cleaning up the aftermath of the failed experiment caused approximately a half of the scientists to leave. Three of them (N.A. Lebedev, V.I. Suslov and E.F. Kalancha) formed Clear Sky in order to research the Zone and find a way to remove the fracture in the noosphere or at least contain it so that it can be lived with[1][2][3]. "
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (10)

 •  

  No i nareszcie skończyłem ten Ołowiany Świt. Książka ciekawa, chociaż boli mnie, że podzielona w zasadzie na średnio powiązane opowiastki. Raczej tylko dla fanów uniwersum i to też nie wszystkich, bo od rucysyzmów czasem aż głowa boli.
  Niestety, przez dłuższą część opowieści trochę przynudza i rozkręca się dopiero na ostatnich rozdziałach. Postacie też raczej są tylko słupami bo ich opisy można by streścić w dwóch zdaniach.
  Mimo to, jeśli ktoś zjadł zęby na Stalkerze to poczuje się jak w domu i to jest w zasadzie najważniejsze. Zastanawiam się czy sięgnąć po Drugi Brzeg. Warto?
  #stalker #ksiazki #czytajzwykopem
  pokaż całość

  •  

   @Zari: Drugi brzeg to to samo, nijak sie rozni jakoscia czy zawartoscia.
   Z Gołkowskiego stalkera lubie tylko "Sztywnego" - gangsta-dresiarske-wsioe-russian-gonpik style, jest bardzo barwnie i intensywnie, ale znowuż - ksiazka czysto rozrywkowa.

   Imho Gołkowski w głownej swojej postaci za bardzo przynudza "zona jest taka, trzeba tak i tak" i tak chodzi i jęczy, a potem spotyka sie z niebezpieczenstwem, które pokonuje w rozwalajacy jakakolwiek logike sposób (najlepiej to widać na końcu Drugiego Brzegu). Juz nie wspominajac o braku jednolitej transkrypcji i mamy te rosyjskie fragmenty, angielskie, polskie, pomieszane, najczesciej bez tłumaczen... pokaż całość

   +: Sgori
  • więcej komentarzy (3)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika Hawthorne

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)